لباده باشلق دار بلند اسلام قانون اسلامی

لباده باشلق دار بلند: اسلام قانون اسلامی قوانین قانونی نگهبان مسلمانان قانون اساسی جامعه اسلامی انقلاب اسلامی انتخابات شوراها

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام / نایاک آمریکا را جنبش ب

آن موقع بعضی خیلی دوست داشتند که ایرانیان خارج از کشور را جمع کنند و به نفع کشور عزیزمان ایران فعالیت کنند. البته من در همان ابتدا هم اعتقاد داشتم این کار خطرنا

من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام / نایاک آمریکا را جنبش ب

هوشنگ امیر احمدی: من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام /نایاک آمریکا را جنبش به تحریم دولت احمدی نژاد کرد

عبارات مهم : ایران

هوشنگ امیر احمدی: من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام /نایاک آمریکا را جنبش به تحریم دولت احمدی نژاد کرد /نمی توان در آمریکا به نفع کشور عزیزمان ایران لابی کرد / نایاک در آمریکا به نفع برجام فعال شد /امثال تریتا پارسی از دولت آمریکا پول های زیادی گرفته اند/ نمی توانیم به کنگره نزدیک شویم

آن موقع بعضی خیلی دوست داشتند که ایرانیان خارج از کشور را جمع کنند و به نفع کشور عزیزمان ایران فعالیت کنند. البته من در همان ابتدا هم اعتقاد داشتم این کار خطرناک است آیا که از نظر من بخشی از ایرانیان خارج از کشور مخالف حکومت هستند و بقیه نیز کاری نمی توانند انجام دهند. بنابراین از ابتدا پروژه اشتباهی بود.

هوشنگ امیر احمدی را می توان نخستین ایرانی دانست که در خصوص رابطه کشور عزیزمان ایران و امریکا کار کرده هست. استادیار دانشگاه رادکرنز ایالت نیوجرسی امریکاست و تالیفات متعددی در حوزه سیاسی و اقتصادی دارد. به گفته خودش به تمامی دولت های بعد از انقلاب مشورت داده و رابطه خوبی با آنها دارد. او مدیر شورای«امریکاییان و ایرانیان» در واشنگتن امریکاست. شورایی که افرادی نامداری در آن عضویت داشته اند و روزگاری «سایروس ونس» وزیر امورخارجه کارتر، مدیر هئیت مدیره آن بوده اند.

من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام / نایاک آمریکا را جنبش ب

سایروس ونس به خاطر حمله نظامی امریکا به کشور عزیزمان ایران و اتفاق طبس استعفا کرد و بخشی از خاطرات او با نام «اشتباه بزرگ» به وسیله مرکز اسناد ترجمه و چاپ شده است هست. در این مصاحبه او به مسئله لابی های ایرانی در امریکا می پردازد. اینکه تلقی اشتباهی از لابی در میان سیاست مداران ما وجود دارد و ما هرگز نمی توانیم لابی قدرتمندی در امریکا داشته باشیم.

او در این مصاحبه از چگونگی شکل گیری «نایاک» سخن به میان می آورد .

آن موقع بعضی خیلی دوست داشتند که ایرانیان خارج از کشور را جمع کنند و به نفع کشور عزیزمان ایران فعالیت کنند. البته من در همان ابتدا هم اعتقاد داشتم این کار خطرنا

امیر احمدی اعتقاد است که احمدی نژاد شانس خوبی جهت ریاست جمهوری و بازگشت به قدرت دارد و در مورد گردش به راست روحانی هم تفسیر خاص خود را دارد. آن چه که می خوانید، بخش اول مصاحبه تفصیلی خبرنگار نامه با اوست که زیاد مربوط است به روابط کشور عزیزمان ایران و آمریکا و مساله مهمی به نام لابی گری میان این دو کشور که همواره حرف و حدیث خای فراوانی داشته است.

آقای دکتر شما از نخستین ایرانیانی هستید که در حوزه رابطه کشور عزیزمان ایران و امریکا بعد از انقلاب فعالیت کرده اید. آیا شما جزوی از لابی کشور عزیزمان ایران در امریکا محسوب می شوید؟

لابی معنای مشخصی در امریکا دارد و به معنی حمایت از یک حکومت و دولت نیست. لابی و لابی گری به این معنی است که گروهی و یا سازمانی پولی را از سایر گروه ها، شرکت و کشورها دریافت می کنند تا در خصوص یک سری از پرسشها که به نفع آنهاست فعالیت کنند. جهت مثال اگر قرار است که تحریمی علیه کشور عزیزمان ایران تصویب شود، آن گروه تلاش می کند قانون در کنگره تصویب نشود.

من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام / نایاک آمریکا را جنبش ب

ولی اینکه یک گروه و یا فردی طرفدار کشور عزیزمان ایران است و می خواهد رابطه بین دو کشور درست شود و یا تحریمی اتفاق نیفتد را لابی نمی گویند. آیا که اگر این طور بود تمام مردم دنیا لابی بودند.

ما در امریکا لابی نداریم و من هم هیچ وقت لابی نبوده ام. درک بسیار غلطی در خصوص لابی در این کشور وجود دارد و اصلاً معنی آن را هم نمی دانند و فکر می شود، هر کسی که در امریکا از کشور عزیزمان ایران حمایت کند لابی می شود. از طرفی زیاد کسانی که در خارج هستند به دنبال لابی جهت جیب خودشان هستند.

آن موقع بعضی خیلی دوست داشتند که ایرانیان خارج از کشور را جمع کنند و به نفع کشور عزیزمان ایران فعالیت کنند. البته من در همان ابتدا هم اعتقاد داشتم این کار خطرنا

یک لابی در امریکا به نام «نایاک» وجود دارد که تا چند سال پیش دشمن درجه یک کشور عزیزمان ایران محسوب می شد و تمام تحریم هایی که وضع شد به وسیله جوانان ایرانی این لابی صورت گرفت. اینها «لابی من» هایی علیه کشور و سپاه و جمهوری اسلامی بودند و هر کسی هم که به آنها پول بدهد به همان سمت می روند و آدم های درست حسابی نیستند.

لذا ما لابی به آن معنایی که اسرائیل دارد نداریم و اساساً جمهوری اسلامی اعتقادی به لابی به آن معنا هم ندارد.

من جهت رابطه کشور عزیزمان ایران و آمریکا لابی نکرده ام / نایاک آمریکا را جنبش ب

نایاک و پایا هوچی گری می کنند

پس شورای امریکاییان و ایرانیان چه کاری انجام میدهد؟

اولین سازمانی که در امریکا به وجود آمد و در خصوص رابطه کشور عزیزمان ایران و امریکا فعال شد و به دنبال آن بود که رابطه کشور عزیزمان ایران و امریکا را درست کند ، پرسشها دو کشور را جهت دو طرف توضیح دهد و آنها را قانع کند «شورای امریکائیها و ایرانیان» بود که تقریباً 30 سال است فعال است.

ما در امریکا دو نوع شرکت داریم. یک نوع شرکت هایی هستند که در آن امریکایی ها و ایرانیان حضور دارند، نوع دیگر ایرانیانِ امریکا هست. شورای امریکاییها و ایرانیان هرچند اعضای ایرانی دارد ولی شورای ایرانیانِ امریکا محسوب نمی شود.

شورای امریکاییها و ایرانیان که حدود 30 سال از تاسیس آن می گذرد با آدم های خیلی بزرگی شروع کرد.چند وزیر امورخارجه، سناتورها، شخصیت های خیلی برجسته اقتصادی دور هم جمع شدند و این شورا را تاسیس کردند.

زمانی مدیر هئیت مدیره آن «سایروس ونس» وزیر امورخارجه آقای کارتر بود و الان هم سناتور «بِنِک جانسون» مدیر هئیت مدیره آن است و من هم از همان سال های تاسیس، مدیر شورا بوده ام.

این شورا به هیچ وجه لابی نبوده است و لابی هم نمی کند ولی از حقوق مردم کشور عزیزمان ایران دفاع می کند و به دنبال رابطه ای دوستانه بین دو کشور هست. لذا ما خودمان را یک شرکت لابی نمی دانیم و از آن هم فرار می کنیم.

لابی گری شغل پولی است و عده ای لابی انجام داده و در برابر آن پولی دریافت می کنند. از روی علاقه و علاقه نیست یک شغل محسوب می شود. لذا من لابی گر نیستم و دوست هم ندارم من را لابی بدانند. من یک استاد دانشگاه هستم و سایر اعضای حاضر در این شورا هم اساتید دانشگاه، سفرا و وزرا سابق هستند.

این شورا در سال 2000 زن «آلبرایت» را دعوت کرد و ایشان در خصوص دخالت امریکا در کودتای علیه دکتر مصدق و دخالت های این کشور در جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق عذرخواهی کرد. افراد برجسته زیادی همانند آقای «جان کری» وزیر امورخارجه امریکا و آقای «جو بایدن» معاون آقای اوباما جهت آن صحبت کردند.

کم کم شورا و انجمن هایی به وجود آمد که ایرانیانِ امریکا محسوب می شوند که به آنها iranian America council می گویند. یکی از آنها «نایاک» و دیگری «پایا» هست. اگر اغراق نکنم تعداد آنها نزدیک به 500 هست. بعضی از اینها خیلی بزرگ و معروف هستند و بعضی دیگر هم کوچک و منطقه ای محسوب می شوند. بعضی هوچی گرند و بعضی هم با شخصیت هستند. در این میان هم نایاک و هم پایا با هوچی گری و سر و صدا به دنبال آن هستند که خودشان را لابی بدانند و دخالت های این چنینی انجام بدهند. ولی این شرکت ها هم هیچگاه شرکت های واقعی لابی جهت کشور عزیزمان ایران نبوده اند، مخصوصاً نایاک که سال ها طرفدار تحریم بوده اند. اگر اغراق نکنم اکثرا تحریم های مربوط به سپاه، نایاک در آن فعال بوده است.

نایاک در آمریکا به نفع برجام فعال شد

نایاک چگونه وچه زمانی شکل گرفت؟

نایاک یک گروه جوان ایرانی امریکایی هستند که بعضی از آنها مثل «تریتا پارسی» فکر کنم حتی به کشور عزیزمان ایران هم نیامده باشند. تریتا پارسی اوایل کارمند خودم در شورا بود و من او را از سوئد آوردم. ولی بعد گفت که من می خواهم بروم و سازمانی ایجاد کنم که ایرانیان این کشور [امریکا] را دور هم جمع کند.

آن موقع بعضی خیلی دوست داشتند که ایرانیان خارج از کشور را جمع کنند و به نفع کشور عزیزمان ایران فعالیت کنند. البته من در همان ابتدا هم اعتقاد داشتم این کار خطرناک است آیا که از نظر من بخشی از ایرانیان خارج از کشور مخالف حکومت هستند و بقیه نیز کاری نمی توانند انجام دهند. بنابراین از ابتدا پروژه اشتباهی بود.

نایاک هنگامی که شروع به کار کرد که آقای احمدی نژاد مدیر جمهور شده است بود و زمانی که ایشان مدیر جمهور شدند جریان تفاوت کرد و نیروهای اصلاح طلب و معتدل داخل و خارج در ضدیت با دولت وی طرفدار تحریم شدند و مستقیم و غیر مستقیم امریکا را جنبش کردند که دولت احمدی نژاد را تحریم کند بخصوص بعد از جنش سبز. این مدارکش موجود است و چیز جدیدی محسوب نمی شود.

از طرفی چون امریکا در ضدیت با احمدی نژاد قرار داشت، هر ایرانی که با او و سپاه و… مخالف بود را به تلویزیون و روزنامه ها و کنگره می آورد و هرچه زیاد به آنها پر و بال داد. یک دفعه شرکت هایی نظیر نایاک و امثال تریتا پارسی این طرف و آن طرف رفتند و از دولت امریکا(بنیاد ملی دفاع از دموکراسی) کلی پول دریافت کردند؛ بهانه آنها هم حقوق بشر بود که مدارک این هم موجود است.

این ماجرا همینطور ادامه پیدا کرد تا اینکه آقای روحانی مدیر جمهور شد. نایاک بعد از ریاست جمهوری حسن روحانی و وزارت امورخارجه ظریف، دوباره به این طرف آمدند و در مسئله برجام خیلی فعال شدند. البته من این را عرض کنم که چون برجام پروژه دولت امریکا بود، به اینها خیلی پر و بال داد و آنها به نفع برجام فعال شدند و در نهایت این فاجعه را به کشور عزیزمان ایران تحمیل کردند و الان هم خیلی چیزی از آن نمانده است.

شما اینکه بعضی مدعی هستند نایاک در مسئله برجام از کشور عزیزمان ایران پولی دریافت کرده را قبول دارید؟

نمی دانم و نمی خواهم در این باره صحبت کنم. به این پرسش خود دولت باید پاسخ دهد. ولی یک چیزی را می دانم و آن این ست که نایاک بعد از دولت آقای روحانی و مسئله برجام شرکت جدیدی به نام nayak action (نایاک در عمل) تاسیس کرد و خودش را به عنوان شرکت لابی ثبت کرد. این حرکتِ غیر معمولی بود که انجام دادند. حتما باید از جایی پشتیبانی شده است باشد.

بنابراین صادقانه نمی دانم آیا که اطلاع دقیق ندارم و از طرفی این مسئله خیلی حساس هست، آیا که پول گرفتن شرکت های ایرانی خارج از کشور خطر فوت دارد و ساده نیست که به همین سادگی از کشور عزیزمان ایران پول بگیرند.

نایاک تمام هشت سال احمدی نژاد را طرفدار تحریم بود

ما این پتانسیل و توان را داریم که مانند عربستان در امریکا لابی فعالی داشته باشیم؟

ما پتانسیل تصویر آن را داریم. ما تصادفاً پتانسیل لابی ضد ایرانی را داریم. میخواهم یک قاعده کلی را در مورد توفیق و یا عدم توفیق در مورد لابی به شما بگویم. لابی جهت کشوری که دوست امریکاست موفق هست. مثل اسرائیل و عربستان. شما نمی توانید جهت کشوری که با امریکا مسئله دارد لابی کنید. شما به هیچ وجه نمی توانید در امریکا به نفع کشور عزیزمان ایران لابی کنید و هر کسی که این را بگوید دروغ گو و شارلاتان است.

اما اگر یک عنوان را خود امریکا بخواهد، لابی در آن موفق هست. مثل برجام. مثلاً دولت اقای اوباما برجام را به هر قیمتی می خواست و خود کاخ سفید هم لابی می کرد که این توافق صورت بگیرد. در چنین وضعیتی هر کسی که بخواهد جهت برجام لابی کند موفق خواهد شد. چرا؟ چون در جهت سیاست روز امریکاست. لذا شما اگر در جهت سیاست روز امریکا لابی کنید موفق خواهید شد. بعد شما نمی توانید جهت سایر مباحث که با سیاست روز امریکا همراه نیست و جهت کشوری که دوست امریکا نیست لابی کنید.

مثلاً نایاک در مسئله برجام ادعا می کرد که موفق هست. خب این مسئله را هم کشور عزیزمان ایران می خواست و هم امریکا به آن مایل بود. چون همه می درخواست کردند موفق بود. ولی نایاک در سایر پرسشها و تحریم هایی که در این 5 ساله و در دوره آقای روحانی و ظریف رخ داد توفیقش صفر و زیر صفر بوده هست. بعد این یک قاعده کلی است.

از طرف دیگر نایاک در این روزها که مسئله تحریم های سپاه است اصلاً فعال نیست، آیا که اکثرا آنها در قلب خودشان خوشحال هستند. بنابراین یک درک بسیار غلطی در خصوص لابی در کشور وجود دارد. آیا که نه به معنی آن دقت می کنند و نه نگاه دقیقی به تاریخ شرکت هایی که لابی هستند دارند. متاسفانه ما ایرانی ها خیلی سریع تاریخ را فراموش می کنیم. همین نایاک تمام هشت سال احمدی نژاد را طرفدار تحریم بود.

بر اساس توضیحات شما ما نمی توانیم به مراکز رسمی قدرت، مثل کنگره نزدیک شویم، آیا می توانیم افکار عمومی امریکا را با خودمان همراه کنیم؟

جواب خیر هست. آیا که اکثر امریکایی ها نظر مثبتی راجع به کشور عزیزمان ایران ندارند.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | امریکا | ایرانی | تحریم ها | ایرانیان | امریکایی | احمدی نژاد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs